Svatby

Aniž bychom to jakkoliv plánovali, Samota Křemen se stala oblíbeným místem pro pořádání svateb. Prvními zájemci o svatbu na Křemenu jsme byli osloveni v roce 2016 a od roku 2017 si své „ano“ řekne na Křemenu každým rokem několik párů.

Snoubenci a jejich hosté oceňují především klid a krásu tohoto místa, kde je možné uspořádat svatební obřad, hostinu a následnou svatební zábavu. Svatební obřad je možné zařídit rovněž v kapli hradu v Lipnici nad Sázavou, který je od Samoty Křemen vzdálen pouhé 2 kilometry, nebo například v některém ze středověkých kostelů v blízkosti Samoty Křemen. Pro svatební obřad přímo na Samotě Křemen si mohou snoubenci vybrat jakékoliv místo dle vlastního uvážení, například v háječku z olší, na louce u jezírek, na kraji lesa, v sadu…

Samota Křemen je obklopena krásnou přírodou, která vytváří nádherné kulisy po svatební fotografie a je příjemná pro odpočinek po svatebním veselí.

Pro uvítání svatebních hostů je možné využít prostory tzv. dolního statku – bývalou kolnu, která je vhodná pro umístění občerstvení a posezení při příjezdu hostů na Samotu Křemen. V případě nepříznivého počasí může být svatební obřad uskutečněn v průjezdu stodoly dolního statku, kam se pohodlně vejdou snoubenci, oddávající a všichni svatební hosté a je zde stále krásný výhled na okolní přírodu.

K uspořádání svatební hostiny je možné využít tradiční vysočinskou stodolu, tzv. horní statek, postavený z kamene, cihel a dřeva, s dřevěnou podlahou a mlaty vydlážděnými cihlami. Pro svatební zábavu je obvykle využíván velký uzavřený dvůr s dřevěným tanečním parketem, kde je možné umístit také stoly s lavicemi pro venkovní posezení hostů při taneční zábavě, využít živou nebo reprodukovanou hudbu, je zde dostatek místa pro grilování, posezení u velkého ohniště apod. V případě nepřízně počasí je možné využít pro tanec i prostory stodoly.

Svatební hostinu a další občerstvení pro svatební hosty je možné zařídit formou cateringu – můžeme vám poskytnout kontakty na několik již osvědčených místních firem.

Obytná část bývalého statku slouží obvykle k ubytování nevěsty a ženicha v romantickém pokoji s klenutými stropy, případně dalších nejbližších osob snoubenců v dalším pokoji (současná kapacita je celkem 8 osob ve stavení). Ubytování pro svatební hosty je možné zařídit v nedaleké Lipnici nad Sázavou, potažmo v dalších okolních obcích a městech. Na Samotě Křemen je také možné stanovat v sadu a parkovat obytné vozy nebo karavany na velkém travnatém parkovišti s připojením k elektrickému proudu – tuto možnost již využila řada svatebních hostů.

V případě vašeho zájmu vám rádi zašleme další podrobné informace a budeme vám nápomocni při přípravě vašeho významného dne.